Produkty

Porady

Pokój dziecięcy

Pokój dziecięcy

Pokój dziecięcy to bardzo ważne miejsce w domu. Pomieszczenie to powinno być azylem dla dziecka, miejscem jego zabaw, nauki oraz spotkania z kolegami, bądź koleżankami. Taki pokój powinien być urządzony tak, aby spełniał wiele funkcji a także rósł wraz z


Sama aranżacja powinna odzwierciedlać zainteresowania i upodobania dziecka. Oczywiście „pierwszą" aranżacją zajmują się rodzice, z czasem jednak warto zdać się także na gust dzieci. Wspólne „wymyślanie" pokoju może być ciekawą zabawą oraz sposobem na kreatywne spędzenie czasu. Przestrzeń w którym dziecko spędza mnóstwo czasu powinno być dostosowane do jego wieku. Młodsze osoby potrzebują cieplejszych, radośniejszych tonacji, dzieci w wieku "buntowniczym" często wolą kolorystykę szarości, grafitu. W każdym przypadku istnieje możliwość stworzenie niepowtarzalnej przestrzeni, interesującej pod względem kolorystyki oraz samych dodatków. Używając kilku ciekawych elementów stworzymy naszym dzieciom wnętrze do którego z chęcią będą zapraszać znajomych i w którym mile będą spędzać czas.

Każdy pokój dziecięcy powinien mieć miejsce w którym dziecko będzie mogło przechowywać swoje skarby. Niezbędna będzie duża, pojemna szafa, regały na książki bądź zabawki. Dodatkowo w zależności od wieku stolik z małymi krzesłami lub dla dzieci w wieku szkolnym biurko z wygodnym krzesłem. Warto rozważyć zakup mebli dostosowanych do różnego wieku. Wielu producentów oferuję serie mebli modułowych, które rosną wraz z maluchem. Są skonstruowane w ten sposób, że w zależności od potrzeb i wieku dziecka będą służyły o wiele dłużej. Kolory powinny być radosne i jasne. Można zastosować kilka kontrastów dla ciekawszego efektu, ale nie przesadźmy z tym, bo pokoje które są w całości pomalowane w jaskrawych kolorach mogą na dzieci wpływać zbyt  pobudzająco. Wyznaczmy strefy – zabawy, nauki oraz odpoczynku. Stworzymy w ten sposób mały, uporządkowany świat w którym dziecko będzie czuło się dobrze. Przy biurku warto użyć kolory stonowanych kolorów. Ułatwi to skupienie się na nauce. W pozostałej części pomieszczenia można użyć kilku mocniejszych kolorów.

<-zdjecia-zakres 3-4->
Ciekawymi pomysłami w pokojach dziecięcych są miejsca gdzie dzieci mogą „wyżyć się" plastycznie. Kawałek ściany możemy zamienić w tablice szkolną, jeśli pomalujemy ją farbą  tablicową, bądź magnetyczną. W ten sposób z pewnością zachęcimy dziecko do nauki pisania cyferek, literek lub innego kreatywnego działania. Dzieciom trochę starszym warto stworzyć ścianę z korkiem. Będzie mogło wieszać na nim plakaty swoich idoli, a także notatki szkolne oraz inne ważne rzeczy. Pamiętajmy o oświetleniu. Właściwe rozplanowanie źródeł światła ułatwi nam stworzenie wyżej opisanych stref. Do zabawy potrzebne będzie jasne oświetlenie sufitowe, do odpoczynku, zasypiania czy czytania książek przed snem boczne oświetlenie kinkietowe. Do nauki, prac plastycznych osobne światło na biurku czy przeznaczonym dla dziecka stoliku.

<-zdjecia-zakres 5-6->