09.11.2022
Kolory są wszechobecne. Słońce, niebo, ziemia, trawa, drewno, samochody, reklamy, budynki itd. – w przestrzeni publicznej jesteśmy otoczeni paletą barw. Przeważnie jest to chaos na który nie mamy wpływu. Inaczej sprawy mają się z przestrzenią prywatną, cz
Biały: kolor czystości, nieskazitelności, lekkości i przestrzeni. Przynosi spokój i dobre samopoczucie.
Fioletowy: doskonały do sypialni, ułatwia zasypianie, wpływa pozytywnie na nastrój i emocje, w zbyt dużej ilości powoduje nastrój melancholijny. Barwa ta wpływa na rozwój intuicji, pobudza wyobraźnię. Często wykorzystywany jako kolor dopełniający, bądź jako kolor dodatków.
<-zdjecia-zakres 1-1->
Czerwony: barwa gorąca, namiętna, kolor żywy i pobudzający. Zachęca do pozytywnego myślenia. Jego nadmiar powoduje rozdrażnienie, nie należy go stosować w pomieszczeniach gdzie chcemy wypocząć i zrelaksować się. Do sypialni pasują jego różowe odcienie. Warto jednak unikać w tym pomieszczeniu zbyt intensywnej tonacji, bo może ona utrudniać zasypianie.
Pomarańczowy: wnosi we wnętrze ciepło i przytulność, użyty w nadmiarze spowoduje zmniejszenie się optycznie pomieszczenia. Nie należy go stosować we wnętrzach małych i niedoświetlonych.
<-zdjecia-zakres 2-2->
Żółty: pobudza do działania, kolor słońca i optymizmu. W swych jasnych tonacjach rozświetla i powiększa optycznie wnętrze. Warto stosować tę barwę w miejscach, w których się uczymy i pracujemy - w salach wykładowych i w klasach lekcyjnych, gabinetach, pokojach uczniów.
Niebieski: kolor sprzyjający odpoczynkowi, relaksu, lekki, przyjazny, wyciszający, nadający wnętrzu oddechu i przestrzeni. Jest barwą ludzi chcących rozwijać się duchowo, pomaga również zwiększyć intuicję i kreatywność.
Zielony: kolor wiosennej trawy, uspokajający, odprężający, przywraca równowagę, doskonały do miejsc takich jak domowe gabinety, biblioteki. W otoczeniu zaaranżowanym z przewagą tego koloru stajemy się spokojniejsi i zrelaksowani.
<-zdjecia-zakres 3-3->