Produkty

Porady

Jak dobrać kolory – podstawowe zasady

Jak dobrać kolory – podstawowe zasady

Jak pisałam w poprzednich artykułach – kolory tworzą wnętrza, decydują o ich charakterze. Odpowiednimi odcieniami możemy wykreować przestrzeń w której będziemy czuć się świetnie. Nie jest tajemnicą, że najtańsza i najszybsza metoda na zmianę wyglądu pomie


<-zdjecia-zakres 1-1->
1. Myślimy o charakterze wnętrza.

To najważniejsza zasada. Zanim udamy się do sklepu po zakup farb warto poświecić czas na stworzenie konceptu pokoi, które chcemy pomalować. Możliwości jest naprawdę sporo. Czy ma to być nowoczesny minimalizm, a może bardziej rustykalnie? Elegancko, przytulnie czy przestronnie i chłodno? Czy całość utrzymujemy w tym samym stylu czy stawiamy na eklektyzm? Czy decydujemy się na stworzenie czegoś oryginalnego czy podążamy za modą? Ważne, żeby styl wnętrz odzwierciedlał tryb życia, upodobania oraz charakter mieszkańców, bo to my mamy się w nich dobrze czuć.

<-zdjecia-zakres 2-2->
2. Układ pokoi.

To kolejna sprawa którą trzeba przemyśleć. Musimy zwrócić uwagę na wymiary i proporcje pokoju. Czy wydaje się zbyt wąski lub sufit jest za wysoko? A może chcemy optycznie podwyższyć sufit lub wydłużyć pokój? Czy w pokoju są jakieś szczegóły lub elementy, na które warto zwrócić uwagę lub lepiej je ukryć? W jaki sposób wpada światło naturalne? Czy pomieszczenie jest ciemne czy jasne? Na którą stronę świata wychodzą okna? Dzięki kolorom jesteśmy w stanie zmienić światło i nastrój pokoju. Pamiętajmy, że jasne kolory lepiej odbijają światło, stwarzają optycznie wrażenie przestronności, zaś ciemne działają odwrotnie, dają większe poczucie komfortu.

<-zdjecia-zakres 3-3->
3. Nie idziemy na łatwiznę.
 
Nie kupujmy gotowych kolorów sprzedawanych w hipermarketach budowlanych. Mały ich wybór ogranicza nasze możliwości i zmusza do pewnej szablonowości w myśleniu. Należy tego unikać. Wzorniki kolorów oferowane przez producentów stwarzają większy wybór, co za tym idzie więcej możliwości. Warto też skorzystać z rady sprzedawcy, które pomoże wybrać odpowiednie farby. W wielkich sklepach taka pomoc często jest niemożliwa do uzyskania.
Projektowanie wnętrz to modny temat. Świadczy o tym ilość magazynów oraz programów telewizyjnych. W każdym z nich znajdziemy pomysły na aranżacje domów czy też mieszkań. Czy warto z nich korzystać? Jako inspirację – na pewno tak, ale nie powinniśmy kopiować gotowych rozwiązań. Warto postawić na oryginalność. Kolory, ich tonacja, meble, oświetlenie, podłogi, dodatki – wszystko to powinno być dopasowane do naszych upodobań, a nie do tego co modne. Pamiętajmy, że to, co dobrze wygląda w telewizji, bądź w prasie niekoniecznie musi sprawdzić się u nas.