Produkty

Porady

Rustykalny-wiejski dom

Rustykalny-wiejski dom

Świat jest skomplikowany. Codzienne wyzwania sprawiają, że coraz bardziej potrzebujemy oderwania od ciągłej pracy, nieustannego pędu i stresu. Azylu najczęściej szukamy w naszych domach.

Odchodzimy w nich od chłodnych, biurowych aranżacji, które znamy z pracy, a uciekamy do ciepłych, przytulnych, czasami wręcz wiejskich aranżacji. Staramy się w ten sposób przywołać wspomnienia beztroskich lat kiedy mieszkaliśmy na wsi, bądź spędzaliśmy tam wolny czas u rodziny.


Rustykalności sprawiają wrażenie jakby czas się zatrzymał. W tym świecie dominuję drewno. Domy urządzone w ten sposób charakteryzują się ciepłotą wnętrza, ścianami w jasnych tonacjach, często malowanymi na biało lub beżowo. Dodatkowo używa się kolorów takich jak oliwka, brąz lub bordo. Ściany nie muszą być idealnie gładkie. Nawet dobrze jeśli tynk jest nierówny, porowaty. Nadaję to „swojskiego" klimatu. Styl rustykalny nawiązuję do przeszłości i przyrody, więc najczęściej używa się naturalnych materiałów. Oprócz starego drewna, także kamień. Ten drugi świetnie sprawdza się na podłogach. Jeśli zaś nie mamy możliwości pozyskać kamiennej podłogi, to możemy użyć płytek o bardzo nieregularnych krawędziach. Czasem wykorzystuje się terakotę, bądź nawet cegłę. Sufity pokrywa się drewnem, bądź celowo postarzanymi belkami drewnianymi.

 

    

   


Jak wieś, to i kominek. Rozpalony płomień w kominku nadaje wnętrzu przytulności, sprawia że możemy poczuć się błogo. Obudowy kominków wykonuje się z materiałów takich jak kamień, cegła. Elementy te mogą być połączone z drewnianymi belkami. Często używa się również przedmiotów retro w postaci piecyków wolnostojących takich jak kozy czy piece kaflowe. Drewno oprócz dodatków w postaci belek sufitowych, elementów kominków, bądź schodów stosowane jest przede wszystkim w meblach. Takie drewno powinny być w naturalnych, bądź lekko bielonych kolorach. Cenioną zaletą jest widoczność usłojenia. W salonach czy kuchni można zastosować witryny przeszklone bądź kredensy. Elementy w takim domu charakteryzują się dużą topornością, ale tak naprawdę możemy użyć mebli w różnym stylu. Klasyczne, rustykalne czy prowansalskie, wszystkie nawiązują do bardzo ciepłych, wiejskich wnętrz.
 

     

 

Warto pamiętać o dodatkach. Stare naczynia, naftowe lampy, wiklinowe koszyki, kolorowe narzuty, poduszki i dywany uzupełnią całość. Mogą być dekorowane kwiatami lub nawiązywać do starej, ludowej sztuki.