Produkty

Porady

Pięćdziesiąt twarzy szarego

Pięćdziesiąt twarzy szarego

Wiele osób odbiera szarości jako kolory chłodne, nijakie, mało przytulne i nudne. Szarość kojarzy się z przeciętnością, niewyróżnianiem się. „Szary człowiek”, „szara rzeczywistość” to określenia, które używane są w kontekście negatywnym, synonimy monotoni


Szary człowiek, szara rzeczywistość to określenia, które używane w kontekście negatywnym stały się w języku polskim synonimami monotonii. Kolor szary przez wielu z nas odbierany jest jako chłodny, nijaki, mało przytulny, nudny i tuzinkowy. Szarość kojarzy się z przeciętnością, niewyróżnianiem się. Co więcej, kolor szary określa się nawet jako jego brak, przeciwieństwo barwności i koloru. Któż z nas chce być szary? Na przekór zaprezentowanym powyżej negatywnym skojarzeniom głównym bohaterem dzisiejszego artykułu będzie szary. Postaram się udowodnić, że kolor ten wcale nie musi być nudny!


Definicja szarości jest już dość przestarzała i wymaga odświeżenia. Czy jest lepsze miejsce, które nadaje się do tego niż wnętrze mieszkania lub budynku?

W projektowaniu wnętrz kolor szary gwarantuje wiele możliwości, dzięki którym można wykreować ciekawe i estetyczne rozwiązania. W tym artykule opiszę kilka przykładowych zastosowań szarości.

W aranżacji wnętrz szara barwa stała się ponadczasowa i klasyczna. Z całą pewnością można stwierdzić, że w ostatnim czasie większość wnętrz projektowanych jest właśnie w odcieniach szarości. Kilka lat temu podobnie było z beżami, które w połączeniu z brązami tworzyły ciepły i przytulny klimat. Szarości są obecnie tak samo modne. Czy spełniają taką samą rolę? Czy faktycznie odbieramy kolor szary tylko jako zimny i nudny? Wcale nie. Szarość oferuje wiele odcieni, a w efekcie wiele możliwości. Na przykład cieplejsze odcienie wpadające w beż lub zimniejsze, przechodzące bardziej w błękit. Szary to świetny kolor jako baza do dodania innych elementów czy barw. Kolor ten kojarzy mi się z nowoczesnością.


 

Szary jest formą bariery ochronnej, która odgradza nas od świata i otoczenia. Kolor ten odpręża, wycisza i uspokaja, w nadmiarze może jednak powodować izolację od otoczenia i wywoływać przygnębienie. Wybierając ten kolor warto przemyśleć jego zastosowanie i zadbać o urozmaicenie. Pamiętajmy, że nie tylko kolor wpływa na to, jak odbieramy dane wnętrze i jak się w nim czujemy. Wybierając szarość do swoich wnętrz w połączeniu z drewnem, otrzymamy modne zestawienie. Ponadto szarość w takim połączeniu potęguje odczucie ciepła zawartego w drewnie. Dodanie różno-barwnych elementów sprawia, że staje się nawet radosnym kolorem. Kontrastowe połączenie szarego i intensywniejszych barw ożywi pomieszczenie, doda mu energii. Mimo rzekomej monotonii wprowadzenie faktury, tapety czy różnych materiałów sprawi, że szarość będzie interesująca.

Szarość sama w sobie nie jest łatwa, daje jednak wiele możliwości w projektowaniu. Dobrze łączy się praktycznie z każdym kolorem. Ważną rolę w odbieraniu koloru szarego odgrywa również oświetlenie. Duże okna i balkon dostarczają dużo naturalnego światła, które sprawi, że kolor szary będzie bardziej świetlisty i milszy. Zimne oświetlenie ledowe wprowadzi w nasze wnętrze chłodne odcienie błękitów. Takie połączenie świetnie sprawdzi się we wnętrzach minimalistycznych. Także urządzanie wnętrz w barwach szarożółci może być doskonałym doświadczeniem. Tak naprawdę kilka indywidualnych elementów, ciekawych pomysłów pozwoli wyczarować oryginalne i niebanalne wnętrze.

Mimo że kolor szary jest pozornie nudny, wymaga od nas pomysłowości. Używając go jako dominującego, możemy stworzyć stonowane wnętrza, które dzięki odpowiednim meblom, dodatkom oraz oświetleniu będą miejscami, gdzie chętnie będziemy spędzać czas i dobrze się czuć. Pamiętajmy, że diabeł tkwi w szczegółach. Niech więc od dzisiaj określenie zrobiony na szaro nabierze nowego, pełnego pozytywnych skojarzeń znaczenia.