Strona główna | Multimedia | Fast dobrze radzi | Porady | Kolory i ich oddziaływanie

Kolory i ich oddziaływanie

 

Kolory są wszechobecne. Słońce, niebo, ziemia, trawa, drewno, samochody, reklamy, budynki itd. – w przestrzeni publicznej jesteśmy otoczeni paletą barw. Przeważnie jest to chaos na który nie mamy wpływu. Inaczej sprawy mają się z przestrzenią prywatną, czyli naszymi domami. To my decydujemy o tym jak wyglądają pomieszczenia w których mieszkamy. W kreowaniu wnętrz najważniejszą rolę odgrywają barwy. To one wpływają na nasze samopoczucie, dlatego tak często podkreślam jak ważny jest odpowiedni ich wybór. Poprzednio zapoznaliśmy się z podstawowymi zasadami doboru koloru, tym razem zapraszam do lektury o ich oddziaływaniu.

Biały: kolor czystości, nieskazitelności, lekkości i przestrzeni. Przynosi spokój i dobre samopoczucie.

Fioletowy: doskonały do sypialni, ułatwia zasypianie, wpływa pozytywnie na nastrój i emocje, w zbyt dużej ilości powoduje nastrój melancholijny. Barwa ta wpływa na rozwój intuicji, pobudza wyobraźnię. Często wykorzystywany jako kolor dopełniający, bądź jako kolor dodatków.


Czerwony: barwa gorąca, namiętna, kolor żywy i pobudzający. Zachęca do pozytywnego myślenia. Jego nadmiar powoduje rozdrażnienie, nie należy go stosować w pomieszczeniach gdzie chcemy wypocząć i zrelaksować się. Do sypialni pasują jego różowe odcienie. Warto jednak unikać w tym pomieszczeniu zbyt intensywnej tonacji, bo może ona utrudniać zasypianie.

Pomarańczowy: wnosi we wnętrze ciepło i przytulność, użyty w nadmiarze spowoduje zmniejszenie się optycznie pomieszczenia. Nie należy go stosować we wnętrzach małych i niedoświetlonych.


Żółty: pobudza do działania, kolor słońca i optymizmu. W swych jasnych tonacjach rozświetla i powiększa optycznie wnętrze. Warto stosować tę barwę w miejscach, w których się uczymy i pracujemy - w salach wykładowych i w klasach lekcyjnych, gabinetach, pokojach uczniów.

Niebieski: kolor sprzyjający odpoczynkowi, relaksu, lekki, przyjazny, wyciszający, nadający wnętrzu oddechu i przestrzeni. Jest barwą ludzi chcących rozwijać się duchowo, pomaga również zwiększyć intuicję i kreatywność.

Zielony: kolor wiosennej trawy, uspokajający, odprężający, przywraca równowagę, doskonały do miejsc takich jak domowe gabinety, biblioteki. W otoczeniu zaaranżowanym z przewagą tego koloru stajemy się spokojniejsi i zrelaksowani.


Fast - Producent chemii budowlanej
P.W. FAST Sp. z o.o.
ul. Foluszowa 112
65-751 Zielona Góra
Tel: +48 68 328 62 00
Faks: +48 68 328 62 13

E-mail: biuro@fast.zgora.pl
NIP: 929 011 32 71

Aplikacje   Dokumentacja   Multimedia   Serwis prasowy   Mapa serwisu   Polityka prywatności