Strona główna | Aktualności | ABCD Elewacji

ABCD Elewacji

2017-05-17

 

zdjęcie aktualności ABCD Elewacji
ABCD Elewacji, czyli na co zwrócić szczególną uwagę podczas prac i jakich błędów się wystrzegać, by piękna elewacja cieszyła oczy długie lata.

A jak ATMOSFERA.
Warunki pogodowe mają ogromne znaczenie dla powodzenia prac elewacyjnych. Idealnymi miesiącami do ich rozpoczęcia są maj i czerwiec oraz wrzesień i październik. Dlaczego? W tym okresie przez całą dobę panuje umiarkowana temperatura, a ta w przypadku prac elewacyjnych nie powinna być niższa niż 5°C, ani wyższa niż 25°C. Dodatkowo optymalna wilgotność powietrza umożliwia równomierne twardnienie zapraw, a umiarkowane nasłonecznienie nie powoduje zbyt szybkiego odparowania wody. W tych miesiącach małe jest też prawdopodobieństwo wystąpienia ulew i silnego wiatru, które mogłyby zniszczyć świeżą elewację.
Jeśli jednak pogoda mimo wszystko nie dopisze, wystarczy stosować w trakcie prac siatki rusztowaniowe, które ochronią elewację przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych.

B jak BUDŻET.
Elewacja to znaczący wydatek, zarówno wówczas, gdy wykonujemy ją na już istniejącym budynku (wraz z jego dociepleniem), jak i przy budowie całego domu. Jedno jest pewne, nie warto na niej oszczędzać, np. kosztem jakości materiałów. Przed podjęciem decyzji sprawdźmy, czy wybrane przez nas lub wykonawcę produkty mają odpowiednie atesty, aprobaty i certyfikaty.
Niedopuszczalną praktyką jest szukanie oszczędności poprzez „łączenie systemów”, tzn.  stosowanie podobnych materiałów, lecz od różnych producentów. Termoizolację należy wykonać kompletnym systemem ociepleniowym ETICS, pochodzącym od jednego producenta.
Często spotykanym błędem są oszczędności na ilości użytego materiału. Niektórzy wykonawcy lub nieświadomi inwestorzy chcąc ograniczyć wydatki decydują się na zmniejszenie liczby warstw w systemie docieplenia, rezygnując np. z gruntu, czy wyprawy pod tynk. Zdarza się też, że płyty są klejone wyłącznie "na placki", bez klejenia obwodowego. Tego rodzaju oszczędności będą skutkować znaczącym obniżeniem trwałości elewacji, a także zakwestionowaniem zasadności ewentualnych reklamacji przez producenta systemu.
Kalkulując budżet wykonania elewacji uwzględnijmy koszt wszystkich warstw oraz ilość niezbędnego materiału. Na naszej stronie, w zakładce aplikacje, dostępny jest profesjonalny kalkulator materiałowy,  który w oparciu o powierzchnię, jaką chcemy ocieplić, średnie zużycie poszczególnych materiałów oraz ich cenę, wyliczy nam finalny koszt. Kalkulacja może obejmować pojedyncze produkty, a także całe systemy dociepleń. Warto skorzystać z aplikacji również wówczas, gdy chcemy wyliczyć różnice cenowe między systemami lub sprawdzić, czy cena zaproponowana przez ekipę wykonawców nie była kalkulowana "na oko".

C jak CZAS.
Budujesz dom, chciałbyś go jak najszybciej wykończyć i wprowadzić się "na gotowo"? Koniecznie ułóż dobry harmonogram prac. Pamiętaj, że budynek tynkuje się po zakończeniu prac mokrych wewnątrz domu i zamontowaniu rynien na dachu. Musi też upłynąć kilka miesięcy od wymurowania ścian i przykrycia dachu- po tym czasie budynek nie powinien już osiadać i powodować pęknięć tynku.
Prawidłowe wykonanie termoizolacji budynku wymaga przestrzegania ustalonej przez producenta kolejności nakładania poszczególnych warstw systemu, ale i zachowania odpowiednich przerw technologicznych pomiędzy ich aplikacją. Skracanie zalecanych odstępów czasowych będzie niekorzystnie wpływać na trwałość elewacji.
Nie można również zostawić niedokończonych prac elewacyjnych na dłuższy czas. Zdarza się, że prace są wstrzymywane na lata po położeniu styropianu i pokryciu go warstwą klejową. Deszcz, mróz i wysokie nasłonecznienie spowodują osłabienie właściwości kleju, a tynk nałożony po tak długim czasie również nie będzie trwały.

D jak DOŚWIADCZENIE.
Czym kierować się przy wyborze producenta systemu ocieplenia naszego domu? Przede wszystkim jego doświadczeniem! Firmy o długim stażu, jak FAST, mają fachową wiedzę i specjalistyczne laboratoria, a oferowane przez nie rozwiązania zostały gruntownie przetestowane.
Niezwykle istotny jest też wybór firmy, która wykona elewację naszego domu. W jaki sposób zweryfikować, czy mamy do czynienia z profesjonalistami? Warto sprawdzić, czy firma, którą bierzemy pod uwagę, posiada autoryzację producenta systemów dociepleń. Zatrudniając wykonawcę autoryzowanego przez FAST mamy gwarancję, że uczestniczył on w profesjonalnych szkoleniach z zakresu termoizolacji budynków oraz że jest "na bieżąco" z nowinkami technologicznymi.
Przed podpisaniem umowy z wykonawcą elewacji warto również sprawdzić jego referencje. Doświadczony fachowiec z pewnością posiada listę zrealizowanych przez siebie obiektów, coraz częściej w postaci profesjonalnego portfolio ze zdjęciami. Warto też odwiedzić kilka ze wskazanych lokalizacji i sprawdzić, czy po paru latach od zakończenia prac elewacja dobrze się trzyma.

Fast - producent chemii budowlanej